Pojištění depositu

Pojištění depositu - vyhněte se možnému propadnutí kauce u charterové lodě. Jednorázové nebo výhodné roční pojištění YachtPool. Možnost vyhnout se složení kauce.

Vztah pojištění lodě a kauce

Aneb jak to celé funguje?

Pojištění depositu Lodě v charteru jsou zpravidla pojištěny "havarijně" a také pro pro případ způsobení škody třetím stranám - obdoba "povinného ručení" u auta. Charterové společnosti však v případě pojistné události platí pojišťovně spoluúčast typicky 1000-2000Eur. Tzn. že škoda do této částky by šla na jejich vrub. Zpravidla právě tuto částku (ve výši své spoluúčasti na pojistce) vybírají od svých klientů ve formě tzv. depositu neboli kauce. Tu necháte při převzetí lodi v kanceláři buď hotově, nebo ve formě dočasné blokace na platební kartě. Pokud nedojde k nestandardní situaci jako například úmyslné poškození atd. ručíte za loď právě do výše kauce.
Jakmile loď v pořádku vrátíte dostanete peníze zpět, případně zruší blokaci částky na Vaší kartě. Blokace je pouze dočasná a při jejím zrušení nedochází ke skutečnému odečtení a zpětnému převodu peněz, nejste tedy zatíženi kurzovou ztrátou. V praxi se někdy stává, že charterová společnost "neumí" blokaci zrušit s okamžitou platností a trvá několik dní, než sama vyprší. Při vracení lodě ze zeptejte zda umí za menší transakční poplatek (několik kuna) poplatek blokaci zrušit okamžitě. Dejte si také pozor, že máte na kartě nastaven dostatečný limit a hotovost.

Pojištění kauce / depositu

Aneb jak snížit riziko propadnutí kauce

Pojištění kauce Pokud nechcete ručit ani kaucí je možné objednat tzv. pojištění propadnutí depositu. Cena je cca 10-20% výše depositu tj. 100-300eur a neručíte pak ničím, nebo tzv. spoluúčastí opět cca 10-20% kauce, tj. 100-300eur. Nabízí se několik možností:

Pojištění depositu u charterové společnosti = neskládáte kauci

Pojištění depositu nabízí dnes již většina charterových společností, zpravidla ve spojení s nějakou pojišťovnou. Největší výhodou je, že v tomto případě na místě už kauci neskládáte. Ponecháte zde pouze spoluúčast případně nic, pokud je spoluúčast 0. V typickém případě tak místo dočasného složení 1500 EUR kauce zaplatíte 150 EUR za pojištění + ponecháte 150 EUR sníženou spoluúčast (cca 10-20% kauce, tj. 100-300eur), která Vám bude vrácena po konci plavby. Anglicky se tato služba nazývá deposit insurance, damage waiver nebo chorvatsky osiguranje depozita. Spoluúčast pak franchize případně lower deposit.

Pojištění propadnutí kauce u pojišťovny může být levnější

Pojištění kauce si můžete o něco levněji zařídit samostatně přímo u "české" pojišťovny. Cena může být o cca 20 eur nižší, ale v tomto případě musíte kauci při převzetí lodě složit v plné výši a při jejím propadnutí Vám pak pojišťovna zpětně proplatí propadlou částku. Různé pojišťovny mají různé podmínky a i v tomto případě často vyžadují spoluúčast. Typicky se pohybuje cena pojištění kolem 10% částky depositu, a stejně vysoká je i spoluúčast. U nás pojištění nabízí pojišťovna Allianz (podle našich zpráv se od této služby hodlá upustit), pojišťovna Uniqua.

Celoroční pojištění pokud plachtíte aspoň 2x do roka

Aneb jak to udělat levněji

Pokud plachtíte více jak jednou za sezónu je zpravidla výhodnější uzavřít celoroční pojištění. Nabízí ho opět některé naše pojišťovny nebo je specializovaná jachtařská pojišťovny.

  • Pojištění kauce YachtPool Nejznámnější jachtařskou pojišťovnou je YachtPool. Celoroční pojištění propadnutí kaucí do 1500Eur včetně zde pořídíte za 162Eur (spoluúčast 5%, min 50eur) a platí Vám po celý rok. To je cena jen cca o 20eur větší než při jednorázovém pojištění a druhou plavbu tak máte téměř za polovic. Pokud tedy jedete více jak jednu plavbu. Smlouvu můžete uzavřít online Celoroční pojištění charterového depositu YachtPool.

    Zastoupení pojišťovny je na Slovensku a platbu převádíte na ne EUR účet u slovenské ČSOB. Nejlevněji je platba z české ČSOB (9Kč, nebo můžete složit hotově na pobočce), platba z FIO banky (0,75EUR) ostatní banky mohou účtovat i několik EUR. Z důvodu převodu je vhodné řešit aspoň týden před plavbou.

  • Pojištění depositu BoatSafe Nově nabízí toto specificke jachtařske pojisteni i pojišťovna VZP pod marketingovou značkou BoatSafe Celoroční pojištění BoatSafe.
  • Alternativou k celoročnímu pojištění YachtPool je celoroční pojistka Allianz, případně jejich nabídka opakovaného pojištění v témže roce se 40% slevou pokud nedojde ke škodné události..

Naše doporučení

Kapitánské zkoušky a kurzy MD ČR a Chorvatsko

  • Pojištění doporučujeme především na Vašich prvních plavbách, kdy je riziko problému větší. Roční pojištění se pokud jste zkušený mořský vlk. Díky levnému ročnímu pojištění náklady rozmělníte mezi plavby a je pak částka na jednu plavbu víceméně zanedbatelná.
  • Pokud plánujete v sezóně pouze jednu plavbu porovnejte za kolik je možné jednorázově pojistit přímo u charterové společnosti s nabídku našich pojišťoven. Pokud je rozdíl malý ušetříte si starosti se skládáním kauce (hotovost na kartě, lhůta vrácení) při pojištění u charterové společnosti.
  • Pokud plánujete více jak jednu plavbu za rok využijte ročního pojištění. Vzhledem k tomu že pojištění (YachtPool) platí na rok od data uzavření (ne kalendářní) můžete ušetřit i při vhodném plánováním plaveb. Pokud například tento rok poplujete v září a příští v červnu, vystačí Vám na obě plavby roční pojištění.
  • Pokud se plavíte často a jedete do obvyklých podmínek k prověřené charterové společnosti, můžete teoreticky pojištění oželet. Pojišťovny musí na svém produktu vydělávat a proto se vám ve statisticky delší době pojištění nevyplatí. Můžete si pomyslně za každou plavbu dát částku pojištěni stranou a pokud například při desáté plavbě přijdete o kauci uhradíte ji z odložených peněz. Jsou ale věci, které na plavbě neovlivní sebelepší kapitán - například namotané zbytky rybářské sítě, silony do propeleru, chybu posádky. My proto pojištění doporučujeme i v tomto případě. Díky možnosti levného ročního pojištění již částka na jednu plavbu nijak významná a za ten klid to stojí.